Szczęściarz. Taki, któremu wszystko się udaje. Ogromnie sprytny. Wygodny. Kocha pieniądze. Ani krzty patriotyzmu. Obojętny na ojczyznę, którą zastępuje mu walizka. Pięknoduch. Esteta, którego obchodzi sztuka, nie ludzie. Sprzedajny. Niemoralny w życiu osobistym, bo posługujący się kobietami. Pyszny. Arogancki. I tak dalej. Tak według Czesława Miłosza postrzegają go inni. A jaki naprawdę był Czesław Miłosz? Nowa biografia próbuje odpowiedzieć na to niełatwe pytanie.

Zachęcam do przeczytania wywiadu z autorem biografii Czesława Miłosza. Andrzej Franaszek, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz redaktor „Tygodnika Powszechnego”, pisał biografię Miłosza przez ponad dziesięć lat. Książka zawiera między innymi nowe zdjęcia i fakty z życia Miłosza. Mało kto wie na przykład, że Czesław Miłosz jako chłopiec próbował popełnić samobójstwo z powodu miłosnego rozczarowania, albo o tym, że w Kalifornii czuł się jak rosyjski inteligent z XIX wieku, który siedzi w salonie z samowarem i rozmyśla, jak żyć.

Wywiad z autorem książki Miłosz. Biografia, wydanej przez Wydawnictwo ZNAK, można przeczytać na stronie internetowej „Gazety Wyborczej”.  26 maja 2011 r. o godz. 18.00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie odbędzie się spotkanie z Andrzejem Franaszkiem.

Komentarze

  • Aga

    Rzeczywiście barwna postać o ciekawej biografii, no i w dodatku Laureat Nagrody Nobla!

    „Istnieje takie przekleństwo: obyś żył w ciekawych czasach. Myślę, że Czesław Miłosz żył w najciekawszych czasach, jakie ostatnio świat przeżywał” – Andrzej Wajda.
    źródło http://milosz.klp.pl/

    Choćby dlatego warto przeczytać tę książkę. Polecam!

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń